Branka Parlić godinama je izvodila moja klavirska dela i oživela ona koja sam ostavio po strani, ne iz umetničkih razloga, već samo zbog činjenice da se priroda mog vlastitog ansambla odmakla od klavijaturne orijentacije ka žičanim instrumentima.
Bili smo u kontaktu mnogo puta tokom godina i slušao sam njeno divno izvođenje moje kompozicije u Londonu.

Ansambl za drugu novu muziku mnogo je ambiciozniji projekat koji uključuje više klavijatura – žanr koji volim više od 40 godina. Bio sam oduševljen što sam im se nedavno mogao pridružiti na njihovom koncertu u Liverpulu gde sam čuo izvedbe velike prefinjenosti, istinske muzikalnosti i predanosti. Njihovo sviranje imalo je neobičan spoj preciznosti i topline i pokazalo je potpuno pronicanje u dela koja su izvodile.

Sa zadovoljstvom dajem ovu preporuku svakome kome zatreba. Ne mogu preterati sa izrazima divljenja prema onome što rade.

Gavin Bryars
Billesdon, 25. decembar, 2023

O nama

Ansambl za drugu novu muziku (ADNM) je multi-klavijaturni sastav osnovan 1977. godine u Beogradu. Nastao iz snažne potrebe tada mladih studenata kompozicije Miroslava Miše Savića, Miloša Raičkovića, Milimira Draškovića, Miodraga Lazarova Pashua i Vladimira Tošića za pisanjem i izvođenjem (druge) nove muzike, ovaj ansambl od svog prvog koncerta privlači pažnju kao kolektiv muzičara posvećenih novom talasu umetničke muzike – minimalizmu i post minimalizmu. Nakon prvog koncerta 7. decembra 1977. u beogradskom SKC-u, ADNM učestvuje na brojnim koncertima i festivalima u Beogradu (Sava akcija SKC, Zvuk BITEF-a, Druga nova muzika SKC), Zagrebu na Muzičkom Bijenalu i na Muzičkoj tribini u Opatiji (1979), kao i u Grazu (Austrija), Esenu i Frankfurtu (Nemačka), Trstu (Italija), Budimpešti (Mađarska). Ansambl je ’70-tih snimao za radio i televiziju, a 1981. snima danas kultni LP sa kompozicijama Roberta Morana i Milimira Draškovića.

Među mnogobrojnim izvođačima na klavirima, klavijaturama i udaraljkama bili su: Nada Kolundžija, Miroslav Miša Savić, Dragoljub Ilić Ilke, Slobodan Todorović, Branka Parlić, Lidija Stanković, Ksenija Zečević†, Miodrag Lazarov Pashu, Vladimir Tošić, Milimir Drašković†, Nebojša Brajović (Moris Witt), Pol Pinjon (Paul Pignon), Olgica Antić†, Anđelka (Marjanović) Đorđević†, Aleksandar Damnjanović, Dubravka Kovačević, Miloš Petrović†, Istra Pečvari, Mila Lacković†, Dragana Kosić, Marjan Šijanec, Rade Bulatović, Nenad Jelić, Tatjana Šurev, Miroslav Karlović, Đorđe Gavrilović, Veljko Nikolić†, Tatjana Tasić, Borislav Pavićević, Margita Stefanović†, Nataša Bogojević, Branka Žiravac, Isidora Žebeljan†, Jovana Đorđević, Katarina Radovanović i Miloš Raičković. Danas Ansambl za drugu novu muziku spaja neke od prvih članova sa novim generacijama muzičara, a čine ga pijanisti, kompozitori, kuratori i predavači: Nada Kolundžija, Branka Parlić, Miroslav Miša Savić, Dragoljub Ilić Ilke, Lidija Stanković, Nataša Penezić, Milena Petrović i Andrej Negić.

Nakon višegodišnje pauze, ADNM je jubilarnim koncertom 25. decembra 2017. u SKC-u obeležio 40 godina od svog prvog koncerta održanog na istom mestu, kojim je započela nova faza rada ovog sastava. Od 2018. Ansambl za drugu novu muziku aktivno nastupa u Srbiji, a izdvaja se koncert u Studiju 6 Radio Beograda, uživo emitovan na RTS 3, beogradski koncerti u Muzeju savremene umetnosti, Narodnom muzeju, Kulturnom centru Studentski Grad, SKC-u, potom u novosadskoj Sinagogi, CNESA u Kanjiži, Prvoj kragujevačkoj Gimnaziji, te na festivalima BITEF, NIMUS u Nišu, Mermer i zvuci u Aranđelovcu i Leto u Izoli (Slovenija), Nastupom na jednom od najznačajnijih festivala za minimalističku muziku u Evropi – Internacionalnom festivalu minimalističke muzike u Kaselu (Nemačka), ADNM privlači pažnju evropskih kompozitora, te na svoj dotadašnji repertoar pretežno sastavljen od dela domaćih kompozitora stavlja i dela evropskih minimalista Nila Kembela, Ulija Getea, Pavela Karmanova, Gevina Brajersa, Majka Oldfilda i drugih.
Godine 2021. ansambl objavljuje CD ABC za ADNM sa delima srpskih minimalista, podržan od strane SOKOJ-a, a u izdanju POP Depresije iz Beograda
www.popdepression.com. Ovaj album dobija nagradu časopisa Muzika klasika za najbolji album godine, a može se čuti na SoundCloud, Spotify, Deezer, Tidal i Apple Music.

https://open.spotify.com/album/57pygSEhwTGD6x4ad4huKA
https://www.deezer.com/album/296210052
https://listen.tidal.com/album/216995109

2023. godine izlazi svoj drugi CD pod nazivom „Ovo nije Op.1“ sa delima Andreja Negića, Dragoljuba Ilića Ilketa, Miroslava Miše Savića, Pavela Karmanova, Ulija Getea i Nila Kembela, takođe u izdanju POP Depresije. I ovaj album, kao i prethodni dobija nagradu časopisa Muzika klasika za najbolji album godine a odmah nakon toga i prestižnu svetsku nagradu, srebrnu medalju Best Music Award.